Jak urządzić łazienkę dla osoby niepełnosprawnej?

W internecie znajdziesz wiele artykułów, które mówią o tym, jak urządzić łazienkę, czy też co zrobić, kiedy mamy do czynienia z małym pomieszczeniem i chcemy go optycznie powiększyć. Natomiast brakuje informacji o tym, jak zaprojektować takie pomieszczenie dla osoby niepełnosprawnej. Dlatego też postanowiliśmy poniżej zebrać najważniejsze artykuły, bo być może w tym momencie mierzysz się właśnie z takim problemem.

Co jest najważniejsze w łazience dla osoby niepełnosprawnej?

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią przestrzeń. Warto zarezerwować pewne pole manewrowe dla wózka inwalidzkiego. Z kolei wysokość miski ustępowej nie powinna być wyższa niż 48 cm, czyli dopasowana do siedziska wózka. Wtedy korzystanie nie będzie sprawiało dużych problemów.

Na pewno przydadzą się uchwyty do łazienki, których można się przytrzymać, aby zachować stabilność. Pamiętajmy o ich solidnym przytwierdzeniu do ściany, gdyż na pewno będą musiały niekiedy wytrzymywać dość spore obciążenia.

W przypadku osób niepełnosprawnych, najlepiej sprawdzają się zestawy natryskowe niż klasyczna wanna wolnostojąca, czy prostokątna. Oczywiście wiele zależy od tego, z jaką niepełnosprawnością mamy do czynienia, ale zazwyczaj zalecane są właśnie tego typu rozwiązania.

Jeśli chodzi o lustro, to najlepiej, jeśli będzie ono uchylne, dzięki czemu osoba na wózku również będzie mogła z niego bez większych trudności skorzystać.

Co jeśli sobie nie poradzę?

Jeśli nie masz doświadczenia w aranżacji takich pomieszczeń, to polecamy zwrócić się do specjalisty, który podpowie, jak takie pomieszczenie powinno wyglądać, aby korzystało się z niego możliwie najłatwiej. W takich pomieszczeniach staramy się nie tylko ułatwiać komuś życie, ale i minimalizować ryzyko związane z jakimkolwiek wypadkiem.

To zadanie tym trudniejsze, im mniejszym pomieszczeniem dysponujemy. Wtedy absolutnie każdy detal powinien być konkretnie przemyślany. Tak samo, jak to, jak mają być rozmieszczone uchwyty łazienkowe.